2019 Colorado Film Award Winners

Grand Jury Prize: Man on the Bus directed by Eve Ash
Special Jury Prize: July Rising directed by Chauncey Crail
Jury Prize: Patriot Acts directed by James Lilly
Colorado Film Award - Platinum: American Super Logger directed by Kent Gunnufson
Colorado Film Award - Gold: High directed by Eva MeiLing Pollitt
Colorado Film Award - Silver: A Gold Star Father directed by Steven Boyd Newman
Colorado Film Award - Bronze: Evergreen directed by Joe Duca
Best Animation:The Snow Queen: Mirrorlands directed by Robert Lence & Alexey Tsitsilin
Best Action Sports Film: Free Falling directed by Katie Cook
Best Documentary Feature: The Augmentation of Douglas Engelbart directed by Daniel Silveira
Best Documentary Directing: Treeline directed by Emily Grant
Best Documentary Film Editing: The Valley directed by Bryan Reinhart
Best Dramatic Directing: Missed directed by Fokke Baarssen
Best Horror/Thriller Film: Breaking Wheel directed by Michael McCallum
Best Environmental Film: Into the Forest directed by Bryan Maltais
Best Feature Film: Hanging Millstone directed by Curtis Collins
Best Foreign Film: Seed directed by Don Palathara
Best Short Form Directing: Beast Factor directed by Michael Myles Hayes
Best Television Film: The Country Club directed by Brock Pennie, Lara Deglan, Caileigh Anderson
Student Directing award: Precious Things directed by Alexander Zorn
First-Time Directing Award: My Amish World directed by Samuel Wickey
Music Video Award: The Fire Within directed by Ryan K. McNeal
Screenwriting Award - Feature: Beaten directed by Arturo Portillo
Screenwriting Award - Short: STELLA 1 directed by Roberto D'Ippolito & Gaia Bonsignore
Short Film Award: Dandelions directed by Jason Winn

Official Finalists

Don't Yell For Help directed by Irena Murphy
Manny Fantasma directed by Michael Carnick
Take it Outside directed by Claire DeJarnett
Distant Stars directed by Emily Fisher
The Spoon That Whacks The Cradle directed by Molade Balogun
Four Corners directed by Matthew Myslinski
TO TOKYO directed by Caspar Seale-Jones
Hollow directed by Patrick Sites, Tomas Herrera & Doug Usher
Bloom directed by Aniwat Pluemjit
Neon Days directed by Sheldon Maddux
Generations directed by Ray & Alicia Alba
A Place To Heal directed by Michael Travers
The Lands of Princess Nandayure directed by

Feature and Short Screenplay Competitions

1st Place: Back on the Market written by Jack Avenue
2nd Place: The Christmas Millionaire written by Ron Riekki
3rd Place: The Lost Russian Mine written by Gunnar E Garrett Jr. & Bryan Cantrell
4th Place: Marry Me, Later Maybe written by Jim Norman
5th Place: Transgressions written by Al Mertens
Colorado Screenplay Award - Platinum: Don written by Alberto Battistutti
Colorado Screenplay Award - Gold: Frontier written by Ned Thorne
Colorado Screenplay Award - Silver: The Blood Grinder written by Dave Conte, Nick
Schwartz, Matt Braunsdorf
Colorado Screenplay Award - Bronze: Ambrosia written by Dominic Cerasi

Official Finalists

The New Wine written by Matthew Douglas Pinard
Rebel Tides written by Andrea Gibson
Harbor written by Rayelle Noble
Escape From Lake City written by R. L. Beeman
The Lease of Nature written by Anderson Boyd
The Ice King written by Nestor Villalobos
Indian Billy Ice written by Jerry Ice
Beating Vegas written by Jason Anthony Fisher, Ryan Golchuk
The Gnome written by Isaac Rathbone
Mitzvah Crashers written by Amy Axelson Capeci
Little Things Mean a Lot written by Michael Monteith

Honorable Mentions

The Rifle written by Diana Lee Woody
A Four-Sided Bed written by Elizabeth Searle
The Light written by Tony Ferrendelli
Star Quest written by Natasha Markou & JoAnn Hess
Drenched written by Roopal Badheka
At The Mercy of Faith written by Samuel Taylor
Executed and Risen written by Salvatore A. Bono
The Steagles written by Jeanie M. Clark
My Fathers Murderers written by Michael Salomon
Battle on the Border written by Lars-Erik Siren & Joshua Plotkin